Ако държавата в лицето на централата и местната власт продължава да демонстрира безсилие, призовавам паметникът на Бузлуджа да бъде даден на БСП. Това заявява председателят на „БСП-Обединена левица“ Атанас Зафиров в позиция, изпратена до медиите.
Община Гулянци е подготвена за зимата, става известно от информация, подготвена от кмета Лъчезар Яков и приета днес на сесията на Общинския съвет. Това съобщи председателят на Общинския съвет Огнян Янчев.
Според информацията е актуализиран съставът на Общинския щаб за координация на спасително-неотложни аварийно-възстановителни работи при тежки зимни условия. Има сключен договор с фирма за зимно поддържане, снегопочистване и обработване с инертни материали на общинските пътища на територията на общината през календарната 2024 г. През декември предстои да бъде обявена обществена поръчка за избор на изпълнител и сключване на договор за зимно поддържане и снегопочистване за календарната 2025 г.
Преди настъпване на зимния сезон комисия от Общината е извършила цялостни обходи и огледи на състоянието на общинската и улична пътна мрежа. В по-голямата си част уличната мрежа
Общинските съветници в Дулово дадоха съгласието си за учредяване на Местна инициативна група (МИГ) „Дулово 2024“. Това се случи на проведеното извънредно заседание на Общинския съвет.
Докладната записка бе входирана от кмета на общината инж. Невхис Мустафа. В нея се посочва, че решението за създаване на МИГ е част от подхода "Водено от общностите местно развитие" (ВОМР), финансиран от Програмата за селските райони за периода 2021 – 2027 година. Друг мотив да се създаде инициативна група, че Общината не се е възползвала от предимствата и възможностите на подхода ЛИДЕР, предлаган в предни програмни периоди, с което са пропуснати ползи за институцията и за местните общности.
Основните цели на местната инициативна група са подкрепа на местните общности за реализиране на социални, икономически и екологични проекти, създаване на интегрирани стратегии за разви
Над 3 800 лева бяха събрани за часове в ромския квартал в Кюстендил, парите са в помощ на пострадалите строителни работници в София, съобщи ромският общественик Стефан Лазаров. Кампанията започна вчера в 14:00 часа и завърши шест часа по-късно. Парите се набираха в помощ на пострадалите при паднало скеле на строителна площадка в София в неделя, миналата седмица. Тогава няколко души пострадаха, а един загина.
Семействата са крайно бедни и нямат възможност да поемат лечението на близките си, каза Лазаров.
Набраните вчера пари са 3 809 лв., като 1200 лв. от тях ще бъдат предадени на семейството на единия от пострадалите - Кирил, който вече е изписан от болница, но трябва да продължи лечението си и няма да има възможност да работи, докато се стабилизира. Другите 2600 лв. ще бъдат дадени на семейството на Румен, който е в тежко състояние и кома. Необходимо е, след
Ерол Садъков е новият заместник-кмет с ресор "транспорт" в Пловдив, съобщи пред журналисти кметът на Пловдив Костадин Димитров по време на представянето на новата система за електронно таксуване в градския транспорт.
По думите на кмета новият заместник-кмет с идването си въвежда GPS-система за двоен контрол и системата за електронно таксуване.
„След като господин Димитров ми предложи да поема поста, започнах по-детайлно да се запознавам с проблемите в транспорта, като засичане на километри и следене на автобуси. Направихме тристранен договор между фирмата превозвач, мобилен оператор и Общинско предприятие „Организация и контрол на транспорта“ (ОП ОКТ). В него е описано, че всички автобуси на градския транспорт ще бъдат оборудвани с GPS , за да може едновременно да се засичат в предприятието и при фирмата превозвач, като тези GPS -и се поемат
Общинският съвет в Ново село даде съгласие да се закупи сметосъбирачен автомобил за нуждите на общината. Това беше една от двете точки, внесени извънредно и включени в дневния ред на днешното заседание. Съветниците одобриха и анализа на потребностите за подкрепа за личностното развитие на децата и учениците от общината.
Дискусия предизвика предложението на кмета за приемането на нова наредба за определянето и администрирането на местните такси, цени на услуги и рекламни дейности. На първо четене бяха приети корекциите, предложени от ресорната постоянна комисия по бюджет, финанси, икономическо развитие, национални и европейски програми. Според становището на комисията увеличението на такса битови отпадъци от четири на 11 промила е много рязко и социално непоносимо. Повишаването на такси на услугите и рекламните дейности следва да бъде плавно, като така ще бъде оставен буфер за н
„Ние знаем как да го възстановим. Ще направим и невъзможното той да заблести отново. Нашите предци го построиха. Ние ще се грижим за него“, посочва Зафиров.
В неделя референдумът в Казанлък, на който жителите трябваше да отговарят на въпроса: "Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?", се оказа неуспешен поради ниска избирателна активност. За да бъде признат, беше необходимо да гласуват 40 на сто от имащите право на глас, а до урните отидоха едва 19,44 % от тях. Въпреки това с „да“ на въпроса отговориха над 93 на сто от гласувалите.
С тревога наблюдавам провала на една добра инициатива - референдума за статута на "чинията на Бузлуджа", посочва в позицията си Атанас Зафиров. „Ясно е, че законът за допитванията отдавна трябва да бъде поправен, защото прагът за валидност на допитването е умишлено завишен. Не напразно местната организация на БСП в Казанлък настояваше референдумът да се проведе заедно с парламентарните избори. Това би осигурило не просто валидност, а и ангажимент на много повече хора“, отбелязва той. По думите му кметът на града Галина Стоянова, заради някакви свои конюнктурни и партийни интереси, е провалила тази добра идея. И сега резултатът се вижда - общината има одобрен европроект за 7 милиона лева за възстановяването на паметника, но тези пари няма как да бъдат усвоени, защото "Бузлуджа" остана държавна собственост, допълва Зафиров.
„Заради всичко това ние от БСП ще настояваме държавата да се ангажира с този паметник. Видя се, че хората, които отидоха до урните, с размазващите близо 94 процента поискаха общината да поеме грижата за "чинията" и да я възстанови“, посочва Зафиров. Той допълва, че ще продължат да работят за това паметникът "Бузлуджа" да има бъдеще и да стане едно прекрасно място за посещение, не само за чужденци, а за всички, които милеят за историята.
В петък в Будапеща се очаква подписването на съвместна декларация на вътрешните министри на България, Румъния и Австрия във връзка с приемането на България в Шенген, заяви служебният министър-председател Димитър Главчев преди началото на днешното заседание на Министерския съвет.
Той подчерта, че декларацията не е крайно решение за приемането на България в Шенген, но е много важна крачка, която признава приноса, който имат българските правителства от 2023 г. досега. Декларацията не е финалният акорд за приемането на България в Шенген по суша, но е признание за работата, която сме свършили, подчерта Главчев. Той посочи, че със 70% или три пъти са намалели опитите за нелегално преминаване на границата с Турция. Това е поредна крачка за признаване на приноса, който има България за охрана на външните граници на ЕС, добави премиерът.
Главчев заяви, че са хибридни атаки опитите
Пожар гори в жилищна сграда в Свети Влас, съобщи кметът на града Иван Николов.
Огънят е обхванал последният етаж на сградата.
На мястото са две противопожарни коли и полиция. Евакуирани са хора, към момента няма данни за пострадали, заяви кметът.
През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна работна заплата в област Хасково е 1594 лева. За обществения сектор средната месечна заплата е 2048 лв., а за частния - 1419 лева, съобщиха от Териториално статистическо бюро - юг.
Спрямо второто тримесечие на годината заплатата бележи спад от 3,2 на сто. Регионът се нарежда на 23-то място в страната сред 28-те области по размер на възнагражденията. В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите по трудово и служебно правоотношение в дейностите „Преработваща промишленост“ и „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети“ - съответно 25,1 и 18,0 процента.
През второто тримесечие на тази година регионът отбеляза най-голям ръст на трудовите възнаграждения в сравнение със същия период на миналата година за цялата страна - 25,9 процента.
Има необходимост от обсъждане на възможностите за повишаване на размера на осигурителната вноска за фонд „Пенсии“. Ръст с 1 на сто от 1 януари 2025 г. би довел до нарастване на приходите в Държавното обществено осигуряване (ДОО) от 6,4% на 6,7% от брутния вътрешен продукт (БВП) още през 2025 г. Това се посочва в анализ на Министерството на труда и социалната политиката (МТСП) на системата за задължителното пенсионно осигуряване, публикуван днес.
Идеята за повишение на осигурителната вноска е сред мерките за финансовото стабилизиране на пенсионната система. Отбелязано е още, че размерът на трансфера от държавния бюджет за покриване на недостига
от средства, който до 2027 г. се очаква да надхвърли 48% от общите разходи, при посоченото увеличение ще намалее с 2,4 процентни пункта още следващата година.
„Разликата между действителния и необ
Възрастни и хора с увреждания в община Лозница ще продължат да получават здравно-социални услуги в своите домове. Дейностите, които се предлагат по проекта "Грижа в дома", се удължават до края на януари 2025 г., съобщи кметът Севгин Шукри.
Проектът е финансиран от Европейския социален фонд плюс, чрез програмата "Развитие на човешките ресурси" 2021-2027 г. След подписано допълнително споразумение финансирането на проекта нараства на 752 894 лв.
Проектните дейности по предоставяне на услугата от Община Лозница започнаха в края на 2022 г. През този период грижа в домашна среда получиха над 100 нуждаещи се в 16 населени места в общината, посочи кметът. Той обясни, че услугите, предоставяни по проекта, са свързани с доставка на хранителни продукти и продукти от първа необходимост, заплащане на битови сметки, профилактика на здравето и социално значими заболявания, пре